Vojvođanski klaster organske poljoprivrede predstavljen na Poljoprivrednom sajmu
[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Na Međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu proizvođači i prerađivači organske hrane i ove godine dobili su priliku da se predstave posetiocima na zajedničkoj izložbi. Ovu izložbu finansijski je podržalo Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, a organizovalo ju je Nacionalno udruženje za razvoj organske poljoprivrede Serbia organica. Posetiocima sajma predstavili su se: Serbia organica, Ekolife md plus d.o.o. Gadžin Han, „Jovanjica“ d.o.o. Beograd, Flory d.o.o. Kruševac, Global seed d.o.o. Čurug, Nectar d.o.o. Beograd, „Suncokret“ d.o.o. Hajdukovo, „Vojvođanski klasterorganske poljoprivrede“ Novi Sad, All natural foods d.o.o. Nova Pazova, „Jeka“ str Prokuplje, „Centar za organsku proizvodnju“ Selenča, „Amaks“ d.o.o. Novi Sad, „Superior“ d.o.o. Velika Plana i „Vins 2000“ d.o.o. Beograd.
Cilj izložbe bio je da se predstave proizvođači i prerađivači koji posluju u ovom sektoru, kao i da se potrošačima objasne principi organske proizvodnje. Većina njih i dalje smatra da organska proizvodnja predstavlja ekstenzivnu poljoprivredu, onakvu kakvu su nekada radili naši preci. Iako su neki od ovih starinskih principa ugrađeni u organsku proizvodnju, posebno kada se radi o upotrebi prirodnih đubriva, pesticida, plodoreda, ona je ipak u mnogome drugačija. Organska poljoprivreda podrazumeva najpre trogodišnji period konverzije iz konvencionalne proizvodnje u cilju eliminacije ostataka mineralnih đubriva i ostataka pesticida iz zemljišta, pažljivo planiranje rasporeda i smene useva, upotrebu sertifikovanog semena, kontinuiranu kontrolu proizvodnje i veće angažovanje radne snage. Zbog toga organski proizvodi imaju višu cenu u odnosu na druge, ali je zato njihov kvalitet na znatno većem nivou. Vojvođanski klaster organske poljoprivrede je bio jedan od izlagača na ovoj izložbi. Ovo udruženje povezuje sve subjekte u procesu proizvodnje, prerade i plasmana organskih proizvoda. Svojim članovima pruža mogućnost unapređenja poslovanja kroz obrazovanje, učestvovanje u projektima, saradnju sa institucijama, a sve u cilju podsticanja održivog razvoja i zaštite životne sredine. Stefan Manja, sekretar Klastera, ističe da su njihov štand na sajmu posetili brojni proizvođači koji imaju želju da se uključe u organsku proizvodnju.
Međutim, većina njih nema dovoljno saznanja kako to da i učine. Klaster im je zajedno s resornim ministarstvom pomogao da dođu do odgovora, a najviše nepoznanica bilo je u vezi s tokom sertifikacije proizvodnje. Najbrojniji članovi Klastera su poljoprivredni proizvođači koji su svakodnevno bili prisutni na ovom štandu i odgovarali na pitanja zainteresovanih posetilaca. Firma All natural foods iz Nove Pazove je na sajmu predstavila dva svoja proizvoda, odnosno čips od nakiselih i slatkih plodova organski uzgajanih jabuka. Jabuke za preradu ova firma uvozi iz Austrije, a u pitanju su sorte Gala i Topaz. Ivan Mijatović, rukovodilac proizvodnje u ovoj firmi, kaže da je namera da se uskoro počne s dehidracijom i nekih drugih proizvoda, pre svega povrća. Objašnjava da se jabuke suše primenom najsavremnije tehnologije na oko 70 stepeni, koja omogućava da se zadrže ukusi i svi hranljivi sastojci. Nada se da će se i na našem podneblju pojaviti proizvođači organskih jabuka, jer bi tada sirovinu kupovali u Srbiji što bi bilo povoljnije i više u duhu filozofije proizvodnje organske hrane.
Iz Austrije godišnje uvezu do 500 tona ploda, a oko 10 kilograma svežih jabuka potrebno je da se dobije kilogram sušenih. Firma „Suncokret“ iz Hajdukova predstavila je paletu svojih proizvoda koja obuhvata biljne putere, hladno ceđena ulja, balzamiko sirće i lekovita ulja. Vlasnik firme Ivan Perčić je organskom poljoprivredom počeo da se bavi još davne 1985. godine na planini Rudnik. Oko 10 godina kasnije, zajedno s kooperantima, organskim proizvođačima, otpočeo je proizvodnju sirovina namenjenih za izradu hladno ceđenih ulja. Paleta proizvoda firme se od tada širila i sada obuhvata putere od oraha, kikirikija, suncokreta, susama, bundeve. Proizvode i hladno ceđena ulja od bundeve, semena grožđa, lana, konoplje kokosa, sunokreta. Balzamiko sirće je od borovnice, maline, jabuke i nara. Tu su i različite kapsule, energetske table, te kozmetička sredstva. Sirovine za izradu organskih proizvoda ova firma nabavlja od domaćih proizvođača a, deo onih koji nedostaju se uvozi. Na zajedničkom štandu resornog ministarstva i Serbia organica posetioci su mogli da dobiju sve informacije koje se odnose na proces organske proizvodnje, podršku države, mogućnost udruživanja, plasmana i slično. Prema podacima Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, površine pod organskim proizvodima se u našoj zemlji iz godine u godinu povećavaju, a najveći porast zabeležen je 2014 godine. U toj godini, organski proizvodi bili su zastupljeni na 9.430 hektara, što je za 14,6 odsto više u odnosu na godinu pre toga. Najveći rast površina zabeležen je u proizvodnji industrijskog bilja, a zatim voća i povrća.
Autorka: Aleksandra Milić
Poljoprivrednik
Foto: Stefan Manja
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/1″][vc_gallery type=“flexslider_fade“ interval=“3″ images=“3950,3951,3952,3953,3954,3955,3956,3957,3958,3959,3960,3961″ onclick=“link_image“ custom_links_target=“_self“ img_size=“1200×800″][/vc_column][/vc_row]