Organska proizvodnja aronije u Sloveniji
Prema mojim saznanjima, subvencije za organsku proizvodnju će se menjati i biće ubuduće specifične – dakle, nezavisne od onih za konvencionalnu. Tu očekujem promene, ali moje mišljenje generalno je da proizvođač ne bi trebalo previše da se oslanja na subvencije. To nije razlog zbog kojeg neko odlučuje da se bavi organskom proizvodnjom – kaže profesorka dr Snežana Oljača sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu.
Trend udruživanja podržava i Miladin Ševarlić, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu i agroekonomista, koji smatra da „Srbiji očigledno nedostaju zemljoradničke zadruge koje bi obavljale mašinske usluge u poljoprivredi i druge poslove u zajedničkoj nabavci repromaterijala i plasmanu tržišnih viškova poljoprivrednih proizvođača“. On za „eKapiju“ navodi da je to najveća slabost srpske agrarne politike i odnosa države prema takozvanom trećem sektoru privrede, posebno u poljoprivredi. Rešenje vidi u obnovi zadrugarstva, jer je nemoguće održati mala poljoprivredna gazdinstva.
Sama organska proizvodnja zahteva da zemljište bar tri godine nije bilo hemijski tretirano, a slovenačko Ministarstvo poljoprivrede bar jednom godišnje šalje inspektore na svako imanje da provere da li se proizvodnja zaista odvija po pravilima koja važe za organske proizvode.
– Ipak, mislim da bi trebalo da budu stroži. Jer, kada inspektor dođe na plantažu, on ne može pogledom da oceni da li smo mi nečim prskali biljke ili nismo. Trebalo bi da uzimaju uzorke i šalju na analizu, ali država štedi na tome – kaže Polina Ratajac, koja smatra da bi se na ovaj način obezbedili jednaki uslovi poslovanja za sve, to jest fer konkurencija, dok bi potrošači bili sigurni da je organsko stvarno organsko.
Ratajac za sada proizvodi samo svežu aroniju, ali uskoro planira da počne da prodaje i sok, džem i čaj od aronije, koje je već uspela da napravi.